Nemíníme zde rozebírat podrobně politickou ekonomie, podle Karla Marxe, Adama Smithe nebo našeho předního ekonoma. V tomto oboru nejsme žádnými odborníky. Chceme pouze na bezbřehé ekonomické řádění, kterému jsme denně po celý život vystaveni, upozornit. Nám prostým občanům, kteří trpí v soukolí ekonomiky, zcela postačí poznání jejího principu.
Poznání ekonomického principu umožňuje orientaci v konkrétních ekonomických případech denního života, kterým je občan vystaven. Nevíte sice jak a v čem v určitých jednotlivých případech veřejnoprávního organizovaného zločinu jejich podvod legálně či ilegálně spočívá, ale velmi dobře cítíte, jak odporně zapáchá, a jak vás odpuzuje. Nesednete tedy ekonomickým zločincům na lep v situacích, kdy máte na výběr.
V devětadevadesáti procentech životně ekonomických situacích vůbec žádný výběr nemáte. Jste v nich sprostě zneužíváni. Na jejich mechaniku jste si již dávno zvykli, jako generace zneužívaných občanů před vámi. A dokonce je v souladu s propagandou ekonomického diktátu hloupě nazýváte svobodnou vůlí, svobodným rozhodováním, svobodnou volbou a jiným vzletnými názvy.
V určitém smyslu je pochopení ekonomického principu vlastně celým pravým, byť z hlediska ekonomických odborníků nechtěným, účelem ekonomické zvůle, násilí a teroru. Proto nemůžeme zločinnost, která je akademicky nazývaný ekonomikou, úplně odsuzovat. Vede totiž k poznání a osvobození. Bez ekonomické zvůle by lidské masy spaly, snily a zahnívaly v rozkladu.
Práci ekonomů a brutální ekonomické násilí, jakkoliv nám připadá zločinné, bychom neměli tedy nijak odsuzovat, ale chápat jej podle svého vyznání jako milost osudu, boha nebo přírody, která nám pomáhá otevřít oči.
Na ekonomice podvodu zcela závisí náš ekonomický růst, prosperita, blahobyt, svoboda a demokracie. Nebýt například klamání, lhaní a podvádění, kterému jsme permanentně vystaveni při zcela legální reklamě v médiích, u tupé veřejnosti by nevznikala žádná spotřební poptávka. Prostě by se méně nakupovalo. Díky omezené spotřebě by se musela omezovat výroba. Ekonomické zisky by tím chřadly a životní úroveň a kvalita života, aspoň některých z nás, by tím trpěly úhonami.
Již dnes vlastně asi devadesát procent naší ekonomické činnosti coby obyčejných občanů (spotřebitelů, zákazníků, klientů apod.) spočívá v nakupování zboží, energií, služeb a jiných životních nezbytností a zbytností. Pokud poctivě a poslušně nakupujeme, jsme za to finančně odměňováni, a pak si zase můžeme zakoupit to samé od druhých.
Tímto způsobem koluje původní ryzí životní energie v masách, postupně se její jakost snižuje na odpadní kvalitu, která je zpětně recyklována. Dochází tak k všeobecnému úpadku, degeneraci lidské bytosti a devastaci přírody, k ničení přírodních a lidských zdrojů. Je to zcela zákonitý přírodní proces, který podíl práce polidštěné opice pouze urychluje, aby utrpení s ním spojené bylo rychleji ukončeno.