Aktuální příspěvky

Vlnový pohyb

Ruka je nejvíce nadaná vědomím, a tak je přirozené nejprve zvládnout pozice a pohyby rukou a paží, a posléze jejich principy analogicky přenášet do ostatních tělesných části a těla jako celku.

Jedním z častých problémů, se kterými se setkáváme i u pokročilých cvičenců, bývají potíže s pohybem vlnového charakteru. Měli by jej nejprve zvládat alespoň, co se týká rukou a paží, a pak se jej pokoušet zvládat i nohama, trupem a tělem jako celkem. Zvládnutí uvedeného pohybu u ruky a paže prakticky vyžaduje několik minut, ale často se to díky různým indispozicím vičenců moc nedaří. Například si pohyb jednou dvakrát vyzkouší, a když jim nic neříká, tak jej zanechají.

 

Na obrázku jsou znázorněny kruhové síly, které spolupůsobí při provádění vlnového pohybu. Vlnový pohyb hybné síly můžete u paže napřed rozpohybovat fyzickým pohybem, a posléze jím nechejte paži unášet, přičemž jeho setrvačnost mírně podporujte svojí vůlí.

Při pohybu TAM rozpohybujte paži, takže paže následuje pohyb špičky ruky (zejména ukazovák, prostředník a palec) vpřed, podobně jako hlava hada, která předchází jho tělo.

Při pohybu ZPĚT je situace obrácená, takže ruku táhne vzad rameno. Loket nechejte při obou pohybech uvolněný, aby mohl kopírovat vlnovou dráhu pohybu paže.

Napřed je lépe pohyb zvládnout, a pak se jej teprve pokoušet analyzovat. Je to práce dvou rozdílných módů mysli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *