Jitro kouzelníků: Úvod do fantastického realismu (Matin des magiciens), kniha francouzských spisovatelů Jacquese Bergiera a Louise Pauwelse, je po 60 letech stále svěží a živá. Není mrtvá, jako bývají knihy většiny angloamerických autorů
Když bylo Jitro kouzelníků u nás (ČSSR) poprvé vydáno v roce 1969, zapůsobilo jako bomba. V osmdesátých letech se prodávalo na černém trhu za nějakých 500 Kčs, což byla asi čtvrtina průměrné mzdy průměrného občana.
Koupili byste si dnes nějakou knihu za čtvrtinu svého platu? Navíc, když jste jako průměrní občané pronásledováni hypotékami, exekutory, zastropovanými či absurdně vystropovanými energiemi a cenami spotřebního zboží?
Jitro kouzelníků je jednou z těch knih, které stojí za to si s odstupem času přečíst několikrát. Vždy je v ní něco nového, co tam předtím nebylo, respektive čeho jste si nevšimli. Možná vás pojme podezření, že kniha je živá, a že její obsah se mění, zatímco vy sami zatvrzele zůstáváte na jednom úzce omezeném stanovisku.
Jistě, jsou dnes autoritativní knihy, které jdou rovnou na věc, a neponechávají na čtenáři, aby se rozhodl sám v podobných otázkách, jakými se Jitro kouzelníků zabývá. A v tom je právě její krása.
Kniha je jako detektivka plná námětů, po jejichž stopách se může čtenář vydat sám, a tak dospět z hlediska dnešní omezené informační doby k nežádoucím výsledkům poznání. Už jste si konečně všimli, že pod tlakem mediálních masáží nesmíte myslet jinak – jinak byste se mohli dostat do značných potíží?
Možná se často setkáváte s odmítavou reakcí, když někomu doporučujete nějakou knihu. Může to být ze dvou příčin. Člověk není pro četbu určité knihy zralý, nebo je hypnotizován a manipulován veřejným podvědomím, aby ji nečetl. Není určitě účelné stále něco číst, ale u většiny lidí by to asi něco zásadního číst chtělo.
Je to kniha, která si hledá čtenáře, nikoliv čtenář, který hledá knihu. Autorem knihy není ten, kdo ji napsal, ale její čtenář.
Že není na čtení knih čas, je častou výmluvo lidí žijících v duševní klišé. Nebojte se, pokud vám správná kniha přišla v pravou chvíli, ona si čas na své přečtení udělá sama. Schází nám knihovna nežádoucí literatury (librí prohibití), kde by knihy v regálech mohly oslovovat návštěvníky samy.
Mladá generace již knihy nečte. Všechny informace loví na internetu. Detektivní práci, kterou dříve musel dělat čtenář sám, provádějí dnes internetové vyhledávače. Je to snadné, pohodlné, a člověk při tom pěkně blbne. Detektivem není uživatel internetu, ale internet, který mu pomocí různých vyhodnocovacích programů podvrhuje různé nabídky, myšlenky, služby a zboží.
Veřejné mínění je dnes manipulováno takovým nehorázným způsobem, že se o tom totalitním režimům minulosti ani nesnilo. Nacisté by slintali závistí. A navíc, zatímco dříve lidé propagandě vzdorovali, dnes ji přijímají za svoji, její myšlenky pokládají za své, a její rozhodnutí za svá vlastní. Manipulace veřejného mínění dnes dosahuje fantastické reality léta kouzelníků. A sklizeň je opravdu velmi veliká.
Dialektika jednoty a protikladů hmoty a vědomí nabývá v praxi fantastických rozměrů. Příkladem nám budiž akvárium s akvarijními rybičkami. Akvarista se domnívá, že je to on sám, kdo chová v akváriu akvarijní rybičky. Jenomže akvarijní rybičky si naopak myslí, že jsou to ony, kdo chovají v teráriu akvaristu. Kdo z těchto dvou subjektů reality má pravdu?
Podobně je tomu i v našem občanském životě. Lidé, kteří nechápou a nestudují principy reflexního vnímání a reagování, dospívají ve své duševní omezenosti hluboko pod intelektuální úroveň akvarijních rybiček. Akvarijní rybičky jsou na rozdíl od občanů velmi zvědavé. Jejich mysl není zabetonovaná, temná a mrtvá, ale živá a těkavá.
Fantastický realizmus Jitra kouzelníků se snaží vysvětlovat běžné a paranormální duševní funkce pomocí aritmetického a analogického myšlení. Je to trochu těžkopádné, když máme k dispozici mnohem lepší metody. Jednou z nich je například trénink karate.
Jedná se však o trénink podle správné metodiky, nikoliv podle rozmarů cvičenců podvržených záludným prostředím, které si lidské bytosti chová v akváriu skrz na skrz prohnaného režimu vydávaného za svobodný a demokratický.