Aktuální příspěvky

Analyzování základní komunikace

Analyzování starého Zkušebního řadu karate (1971) může být zdrojem mnoha informací, úvah a poučných zjištění. Svým původem pochází patrně z Německa, potažmo jistě z Japonska. Zasloužil by si rozbor zkušených odborníků.

Dnes se již starý Zkušební řad karate (1971) u nás nepoužívá, možná až na malé výjimky. Národní svazy, různé organizace a skupiny karate, pokud se s ním vůbec dostaly do styku, tak jej obvykle podle svých představ a potřeb překopaly, přepsaly nebo zcela opustily. S množstvím různých stylů, které zaplavily naše území, se objevila i různá kritéria tréninku, cvičebního postupu a případných zkušebních řádů.

Mateřská příslušnost či vlastenectví se vytratily a staly se nežádoucí a svým způsobem i trestné. Dnešní mladí Čechové nechtějí být Čechy, ale kuriózně zmutovanými a počmáranými amerikány.

Tajemnost nevědomosti se vytratila. Všichni všechno ví a všechno umí. Stačí si jenom zaplatit a nechat se vést vyhlášenými a zkušenými odborníky. Pak budete mezi ty skvělé a výjimečné osoby či celebrity (celé Brity) také patřit, a možná také budete všechno vědět a všechno umět. Přinejmenším mezi většími laiky a nedouky, než jste vy sami.

Jsou ovšem i tací, kteří mezi partu nevědomců, příživníků, parazitů a predátorů, kteří bez milosti okupují naše území, nechtějí vůbec patřit. Tací mají smůlu. Možná právě oni by se nejlépe hodili ke skutečnému výcviku karate. Není však již dostupný, jeho trosky se rychle rozpadají, v prach se obracejí. Zájem turistů a archeologů o obnovu památek v tomto případě není vůbec žádný. Chybějí prostředky, chybějí lidé, chybí úplně všechno. Všechno se propadá do prázdnoty (kara), ze které všechno na chvíli vzešlo.

 

 

 

 

 

Na obrázku není hořící strom ani hořící keř, ale vegetací zakrytý komín spalovny tuhých paliv, svým způsobem krematoria.

 

 

 

 

 

 

 

 

Následuje malá ukázka zápasového cvičení (Kihon-ippon kumite) na nejnižší stupeň karate (8. kyu) podle starého Zkušebního řadu karate (1971):

Kihon-ippon kumite

  1. Útok Jodan-oi-zuki – obrana Age-uke
  2. Útok Chudan-oi-zuki – obrana Soto-ude-uke
  3. Útok Gedan-oi-zuki – obrana Gedan-barai

Jedná se o tři předepsané útoky (Oi-zuki) na tři pásma (Jodan, Chudan a Gedan) a tři obrany bez protiútoku – tj. útok na horní pásmo (Jodan-oi-zuki) a obrana horním krytem (Age-uke); útok na střední pásmo (Chudan-oi-zuki) a obrana středním vnějším krytem (Chudan-soto-ude-uke); a útok na spodní pásmo (Gedan-oi-zuki) a obrana spodním krytem (Gedan-barai).

Bílý pás (8. kyu,  hachi-kyu) býval prvním žákovským stupněm výcviku. Dnes je obvyklé, že bylo nutné zavést 9 nebo 10 žákovských stupňů, a to dokonce jedny stupně pro děti a druhé pro mládež a dospělé. Tělesná kondice rapidně upadá. Přípravný trénink dětí pro případnou sportovní kariéru začíná v plenkách. Dříve se trénink netýkal dětí, velice málo mládeže od 15 let věku, a hlavně dospělých od 18 let věku.

Možná si kladete otázku, co je tak zajímavého na onom archaickém způsobu zápasového cvičení předepsaného na bílý pás podle starého Zkušebního řádu (1971)? Bez rozsáhlých zkušeností a vědomostí tuto otázku asi nerozluštíte, a vaše archeologická odpověď nebude relevantní. (Netrapte se tím, vhodnou odpověď vám není schopna podat ani většina renomovaných znalců a odborníků karate, a hlavně všichni ti, kteří se za ně vydávají.)

Předepsaná zápasová cvičení postrádají protiútok. Zvládnout obranou reakci na útok bez protiútoku, je pro dnešního člověka nadlidsky nemožné. Dovedete si představit, že pokud by takové cvičení fyzicky a duševně zvládlo kritické procento mladé populace, že by celá populace byla úplně jiná a jinak vypadala? Jinak by vnímala, myslela, jednala a žila.

Samozřejmě, že jako moderní občané jsme si již dávno zvykli na šibenici. Spoustu útoků provádíme, spoustu útoků vykrýváme, na spoustu útoků nijak nereagujeme, a ještě mnohem a mnohem více útoků svých i od druhých nijak nevnímáme. (Toto je skrytý návod ke cvičení.)

Díky nepředstavitelně obrovské masivní podvědomé náloži podmíněných reflexů se z nás lidí stali roboti, stroje, automaty, atrapy a jiní fiktivní zástupci skutečných lidských bytostí.

Dnes již na nic není čas. Není čas na život. Čas jsou peníze. Nemáte-li peníze, nemáte čas, nemůžete žít. Nemáte-li čas na nic, nemůžete nic dělat. Jste tak zaneprázdněni, že na hledání východu z jámy lvové nemáte čas.

Možná vás napadlo, že jste mrtví, pohřbení v jámě, ze které není úniku, a že žádný spasitel, který by vám jako Ježíš poručil, abyste vstali, zde není. Pak vám možná dojde, že jste jej vlastně sami popravili…ukřižovali v Golgotě (lebce).

Zajímavostí u zmíněného zápasového cvičení (Kihon-ippon kumite) bychom jistě našli více. A to, prosím, diskutujeme pouze o první stupni výcviku karate, o prvním způsobu lidské komunikace. A těch stupňů a způsobů je samozřejmě mnohem více…

1 thought on “Analyzování základní komunikace”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *