Aktuální příspěvky

Jak přežít trénink

Toto je docela závažný příspěvek. Jsou jím dobře míněné rady, které snad alespoň některým cvičencům a zájemcům o náš trénink mohou pomoci překonat jeho různá úskalí.

Náš trénink se může často jevit jako všelijak zmatený, ale na jeho pozadí jsou diváci (cvičenci), kteří by neměli ztrácet ponětí o sobě. A pokud žádné takové nemají, mělo by se naším způsobem tréninku postupně vytvořit.

Byly doby, kdy přežití příliš náročného fyzického tréninku (karate) dělalo cvičencům značné problémy. V tělocvičně nebylo hnutí, nedalo se zde dýchat, vlhkost a dusivý zápach potu vytvářely jakousi mlhu, okna byla zavřená a kvůli míčovým hrám zakrytá železným pletivem, na podlaze bylo kluziště z kaluží potu, a cvičenci zoufale postrkovali očima ručičky hodin na zdi, jen už aby byl konec cvičení.

Cvičení se konala jedenkrát týdně, a dalo hodně práce, aby se člověk po absolvování takového uvedeného tréninku dal za sedm dní do pořádku, rehabilitoval se, a byl schopen dalšího náročného cvičení.

Za půl století se toho hodně změnilo. Jsou jiné podmínky, jiné okolnosti a jiní lidé. Výrazně se změnil i trénink karate, pokud jej lze takovým názvem někdy vůbec nazvat. Otázka, jak přežít trénink však často zůstala, ačkoliv v jiné podobě. Tentokrát v podobě více duševní, než fyzické, než jak tomu bývalo dříve. Pozor, zbýváme-li se zde otázkou, jak přežít trénink, myslíme tím náš trénink, naše způsoby a metody našeho tréninku.

Prvním pravidlem je uvědomování si těla, které tvoří jakýsi rám či formu (kata) uvědomování. Konkrétně se to hlavně týká nohou (chodidel) a jejich tří možných pozic (zavřené, otevřené a neutrální).

Druhým pravidlem je uvolnění váhy těla dolů k zemi či pod zem, s pocitem jakoby tělo bylo zavěšeno shora z nebe za vrchol hlavy. Tělo se tím dostane do přirozené rovnováhy a kontaktu s gravitačním polem.

Snahou cvičenců by mělo být, aby během celého tréninku dodržovali pravidlo první a případně druhé. Ze stavů, které jsou tím navozeny, by se během cvičení neměli za žádnou cenu nechat nijak vyšinout.

Během cvičení a všech jeho peripetií, by se cvičenci měli k uvedeným pravidlům a stavům, které navozují, neustále vracet. Neměli by se nechat unést dalšími pokyny ke cvičení, různými povely, výklady, vysvětlováním a podobnými ataky ze strany trenérů.

Cvičenci by se rovněž neměli vzdávat uvedených pravidel při vlastních pohybech, postaveních a polohách, které vykonávají. Měli by se k nim stále vracet.

Cvičenci se mají snažit za uvedených podmínek (pravidel) cvičit podle pokynů trenérů, ale nesmí podléhat jejich různým apelům, nátlakům, nepříjemnostem, svodům a útokům vedeným na jejich pozornost, mysl, vědomí, a případně i tělo. Jsou tak vlastně vystaveni válce v přímém přenosu.

Zvládnutí prvního a druhého pravidla tréninkem, by se měli cvičenci snažit převést postupně i do svého občanského života. Vytvořila by se tím velmi dobrá základna pro další úroveň tréninku a přijetí dalších pravidel, která se jí týkají. Stavy navozené prvním a druhým pravidlem nakonec splývají do stavu jednoho, který nazýváme tělesnou duchapřítomností (kamae).

Uvedený způsob tréninku mnohým nevyhovuje. Přicházejí si na cvičení přece odpočinout, pobavit se a nikoliv se trápit. Chtějí například prožívat zápasení, zapomenout na všední starosti, vyčistit si pomocí bušení do pytlů a soupeřů tzv. hlavu (mysl), užít si soutěživosti a duševně rozptýlit. Nechtějí se zabývat podle nich údajně složitými otázkami naší metody tréninku, ačkoliv tyto jsou ve své podstatě převelice jednoduché a prosté, a mají právě navodit čistou a prázdnou mysl (kara), kterou marně hledají ve svém dekadentním pojetí tréninku a sebe.

1 thought on “Jak přežít trénink”

  1. V článku se mluví o „našem tréninku“, abychom jeho způsob odlišili od způsobů tréninku jiných, kteří zase odlišují svůj způsob tréninku od našeho. Ve skutečnosti se však domníváme, že náš způsob tréninku není vůbec náš, ale že se jen snaží uvědoměle přímo sledovat univerzální podstatu tréninku, zatímco jiní tak činí nepřímo a neuvědoměle. K čemuž nám dopomáhej bůh, neboť sami sobě i sobě navzájem si nejsme obvykle nijak schopni pomoci…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *