Dr. Bhole navštívil několikrát bývalé Československo. Zúčastnil se zde řady přednášek, které vyšly v omezeném nákladu i tiskem. Dr. Bhole pracoval ve výzkumném ústavu v Lonavle v Indii, který byl založen roku 1924 Svámi Kuvalajenandou. Hlavním posláním ústavu bylo studium jógických technik, které by byly použitelné pro všechny lidi, a také převedení jazyku jógy do vědecké terminologie.
V bývalém Československu byl o jógu obrovský zájem, který se po roce 1989 rychle rozmělnil, ztratil své nesobecké nadšení, a většinou se kanalizoval do komerčních nebo i různých psychopatologických šablon.
Ztráta kvality probíhá velmi rychle a snadno, zatímco její nabytí je neskutečně obtížné. Příkladem nám budiž moudrá česká pohádka o hloupém dědečkovi, který našel hroudu zlata, a kterou než došel domů, postupně směnil na jehlu, kterou nakonec ztratil.
Vědecké zaměření Dr. Bholeho jej amnestovalo v očích tehdejší inkvizice a vládnoucí garnitury jedné strany (komunistické). Chceme-li hledat původ tohoto tuzemského zatemnění, musíme se v čase vrátit aspoň k Bílé hoře, po které nastoupila vláda jedné strany, tehdy katolické. Tuzemská pobělohorská tradice však dnes nijak nezmizela, ale našla své rejdiště opět ve vládě jedné strany, tentokrát globalistické.
Z důvodu cenzury, musely být publikované materiály z přednášek Dr. Bholeho patřičně odborně vysvětlovány tehdejšími odborníky, kteří zdůrazňovali zcela seriózní a vědecký základ jógy, a také její objektivní působení, ačkoliv takto výlučně pojaté působení jógy bylo v rozporu s jejími principy.
Možná postačí dva krátké výňatky z přednášek Dr. M. Bholeho, které mohou dobře osvětlit tehdejší atmosféru, která panovala v kruzích jógy, a která možná není nijak nepodobná té dnešní. (Tradiční jóga a současná realita, Metodický materiál pro vnitřní potřebu TJ Moravská Slavia, oddílu jógy, Brno, 1984).
V populaci našeho věku se téměř 100% zabývá aktivním životem a převážně sportem. (Str. 1)
Můžete mít námitky, že vás tento typ interoceptivní a proprioceptivní zkušenosti nezajímá. Budete trvat na tom, že vaše poznání musí projít smyslovými orgány. Jóga vede k takovému poznání, které nezávisí na smyslových orgánech, ty mohou totiž být zdrojem omylů a konfliktů. (Str. 23)
Dnes bychom rozhodně nemohli nijak tvrdit, že téměř 100% (občanů) se zabývá aktivním životem a převážně sportem. Pasivní konzumní životní trendy a medializované sledování sportu, se staly zcela masovou záležitostí, kterým slabé snahy opačného charakteru nemohou nijak konkurovat.
Poznání, které by nezáviselo na smyslových orgánech, se stalo zcela neznámým. Díky digitálním technologiím a umělé inteligenci mediální prostor zcela ovládly kampaně ďábelského šílenství, které výlučně diktují celé společnosti zmanipulované poznání prošlé smyslovými orgány.
Duševní obzor mediálně ovládané společnosti byl katastrofálním způsobem zúžen na informace procházející smyslovými orgány, a to zejména audiovizuálními, se kterými jsou pořádány ohavné orgie neomaleně si vynucující prostomyslnou víru v informace a dezinformace, které navíc prošly mediálními kanály, filtry a účelovými úpravami.
Ačkoliv smyslové manipulace kosí téměř 100% populace, pro nemnohé je mediální čardáš vhodnou příležitostí jak si ověřovat své poznatky a poznání, které neprošly smyslovými kanály.
Podvědomě pracující mysl nebývá obvykle nijak schopná rozlišit smyslové vjemy přímé od nepřímých (zprostředkovaných médii), natož od vjemů nepocházejících z objektivní reality (interoceptivní, proprioceptivní, subjektivní).
Nikomu z laické a odborné veřejnosti dnes nijak nevadí, že proměnlivá objektivní realita je projekcí subjektivního klamu. Klam je přece podstatou naší ekonomiky, prosperity, blahobytu a štěstí.
Všichni se dnes rvou o svoji tzv. pravdu (des/informaci), aby v konkurenci s jinými dezinformacemi prosadili její důvěryhodnost. Opět, jako přinejmenším od časů Bílé hory, je od veřejnosti vyžadována prostomyslná dogmatická a stupidní víra v evidentní lži (des/informace), které se jejich kazatelé dokonce již ani nesnaží dokazovat a dokládat.
Víra hory přenáší, přináší moc a hory majetku. A o to přece lidem bazírujícím na klamu objektivní reality a případné objektivní vědecké pravdě, která ji rádoby dokazuje, jde především.