Aktuální příspěvky

Prosté karate

Nedávno při jednom hovoru povstala otázka cvičení karate, respektive jednoduchého tréninku karate, který by byl vhodný k provádění ve všedním občanském životě. Klasický trénink karate, který býval u nás dříve prováděn denně 2 hodiny a v širokém rozsahu jeho kondičních cvičení, základních technik (kihon), sestav (kata) a zápasových cvičení (kumite), se již dávno stal nemožným.

Doba se radikálně změnila k horšímu, a tak dnešní cvičenci nemají k výše uvedenému tréninku patřičné nadšení, vůli, kondici, vytrvalost, síly, čas, podmínky a prostředky. Vzhledem k těmto novým nepříznivým poměrům je nutné případným zájemcům o trénink vhodně upravit způsob jeho provádění.

Je vhodné si uvědomit, že karate svým původem pochází z klášterního prostředí zenového budhismu, tzv. velkého vozu (mahayana). Jeho původní trénink byl neveřejný (tajný), byl koncipován pro mnichy, a vylučoval konkurenční pojetí (soutěživost a soupeřivost).

Navržený cvičební program můžete vytrvale provádět, dokud nedosáhnete určitých podstatných výsledků. Tyto výsledky pak případně můžete spolu s eventuálními nejasnostmi osobně konzultovat s trenérem. Navržená cvičení provádějte při dobré náladě, nebo pomocí navržených cvičení rozpoložení své mysli náležitě upravte.

Pokud vás navržený program nijak neosloví, zapomeňte na něj, není pro vás vhodný.

Procvičování chůze

Chůze není dosud podezřelá, ani zakázaná, takže ji lze využívat k řadě vhodných a zajímavých cvičení. Jejich pozitivní vliv se může projevit výrazným účinkem jak v životě, tak v obvyklém tréninku karate, ale i v jiných pohybových či tělovýchovných disciplínách.

Jestliže se při stání nebo chůzi dokážete imaginárně zavěsit z místa nad hlavou, a přenést svoji váhu pod své nohy (chodidla), může to urychlit váš cvičební vývoj. Není to však podmínkou, a postupně byste měli pomocí navržených cvičení k této schopnosti dospět sami.

Při chůzi pozorujte a uvědomujte si po určitou dobu chůze:

  1. Levou nohu
  2. Pravou nohu
  3. Přední nohu, kterou je střídavě levá nebo pravá noha
  4. Zadní nohu, kterou je střídavě levá nebo pravá noha
  5. Obě nohy, a to ve svých střídavých pozicích a pohybech

Tři bitvy (Sanchin)

Sanchin, respektive jeho princip, je legendárně považován za nejstarší cvičební formu (kata) karate. Spočívá ve třech kázních (bitvách), kterými jsou kontrola (pozorování a uvědomování) těla, síly a mysli. Těmito třemi členy je dáno základní zadání metody tréninku karate, které má po čase vyústit v určitý výsledek. Je vhodné postupovat od určitého zvládnutí jedné kázně ke druhé, a třetí, neboť začátečníci mívají potíže s uvědomělou kontrolou všech tří kázní najednou.

Poznámka

Organizmus moderního člověka je závažným způsobem psychosomatiky rozvrácen a rozdělen. Jeho dvě hlavní složky, kterými jsou vědomí a tělo (hmota) jsou od sebe téměř odděleny, a svérázně žijí svým autonomním životem. Z hlediska zdravotního, aby nedocházelo k organickým disfunkcím, je vhodné přivykat tělo na vědomí a vědomí na tělo postupně a pozvolně. Vyžaduje to sice více vytrvalosti a úsilí, ale případné razantní zásahy do zmíněného vztahu bývají velmi nebezpečné.

(© PS/VL 4. 3. 2022)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *