Nezařazené

REAKCE V PÁSMU DUŠEVNÍHO ZPOŽDĚNÍ

Doba je stále více hektická. Lidé jsou vzrušení, nervózní, reagují vznětlivě a cholericky, nebo nereagují vůbec. Reakce v pásmu časoprostorového (duševního) zpoždění bývají z mnoha důvodů neadekvátní. Ze subjektivní strany uvědomělých cvičenců se tím však nabízí možnost praktických zkušeností s reflexním reagováním.

Lze zde v této otázce pozorovat dva hlavní extrémy reakcí (mužský a ženský). Jedním extrémem, jsou povětšinou reakce jaksi žádné či velice pomalé. Týká se to osob charakteru mdlého, pasivního, lhostejného či zatemnělého (tamas), které jejich prostředí a povaha unášejí poklidným tempem k budoucímu úpadku. Je to vlastně povětšinou promrhávání dobrých možností a příležitostí, místo toho, aby člověk tzv. chytil štěstí za pačesy. Takový člověk je ve vleku událostí, a prozatím mu to vychází. Pásmo duševního (časoprostorového) zpoždění jej táhne za sebou.

Druhým extrémem je předčasná subjektivní reakce charakteru rozčileného, aktivního či vzrušeného (rajas) v pásmu objektivního mentálního zpoždění (gonosen). Někteří cvičenci si mylně vykládají, že mají v tomto pásmu používat reakcí vyššího časoprostorového pásma (senosen, zennosen), ale výsledky jsou obvykle nepříslušné a škodlivé jak jim samotným, tak jejich okolí. Jakoby řidič auta přidával náhle plyn, zatímco by jej měl ubírat. Nebo jej ubírá, když by měl přidat.

Subjektivní a objektivní časoprostorová pásma se pak nekryjí a vzniká zmatek, který hrozí chorobným duševním vyčerpáním. Takový člověk předbíhá pásmo časoprostorového zpoždění a dochází ke zvratným účinkům.

Bylo by optimálním získat zkušenosti a způsobilost v otázkách reflexního reagování tělesným způsobem, ale neumožňují to momentální podmínky tréninku a zejména technická nezpůsobilost cvičenců. Díky tomu většině cvičenců utekly desítky let před nosem. Asi nemá význam tuto otázku z určitých důvodů podrobněji rozebírat.

Existuje samozřejmě mnoho způsobů, jak je možné procvičovat reflexní reagování individuálně nebo náhradním způsobem, ale napřed je nutné si uvědomit potíž, kterou je člověk postižen.

Všímejte si toho, jak reagujete nebo nereagujete na uvědoměle podávané podněty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *