Kniha Tajemství TAICHI – Kim Davies a Simon Robins (Nakl. Svojtka & Co., 2017, 159 Kč) je stále k dostání ve známých knihkupectvích Levné knihy
https://www.levneknihy.cz/vyhledavani/tajemstvi-taici/?query=Tajemstv%C3%AD%20tai%C4%8Di
Ačkoliv publikace podobného druhu a vzhledu obvykle nebudí přílišnou důvěru odborníků, tato kniha je však pro úplné začátečníky zcela dostačující.
Nelze jistě přepokládat, že by se nějaký dnešní začátečník naučil z podobné knihy základy taichichuanu, jako se tomu stalo v naší cvičební skupině, před více jak 40 let. Shodou okolností předlohou našeho cvičení jako je tomu rovněž u autorů zmíněné publikace, byla forma i styl taichichuanu čínského učitele, profesora Cheng Man-chinga, kterou jsme převzali z jeho knihy T’Ai-Chi: The Supreme Ultimate Exercise for Health: The Supreme Ultimate Exercise for Health, Sport and Self-defence.
K dispozici jsme však měli pouze velmi špatnou kopii zhotovenou na nějakém „uhlovém“ kopírovacím stroji, která se s výpravným designem uvedené publikace nemohla nijak srovnávat. Kniha Cheng Man-chinga však obsahovala velice zajímavé informace o taichichuanu, které dřívější skutečné zájemce o cvičení nemohly ponechat nijak chladnými.
Situace před 50 lety ohledně východních cvičebních disciplín však byla diametrálně odlišná od současné, kdy zájemci o cvičení vykazují mdlý a nedůvěřivý zájem.
Pro úplné začátečníky nebo zájemce o nějaké vhodné cvičení taichichuanu (chi kungu) lze doporučit cvičení Dýchání břichem (str. 20-21) a zejména Otevírání tan-tienu (str. 24). Není snad nutné uvádět, že to jsou velice snadná a prospěšná cvičení pro zdraví, která jsou zvláště v dnešní době právě tak důležitá.
„Nejste schopen to udělat“ vysvětlil mi Mistr, „protože správně nedýcháte. Stlačte svůj dech jemně dolů po vdechu a podržte jej tam chvíli. Potom vydechněte tak pomalu a rovnoměrně, jak možno a po krátké přestávce opět rychle vdechněte – výdech a vdech – plynule v rytmu, který se postupně sám ustálí. Jakmile to budete provádět řádně, začnete pociťovat den za dnem, že střílení se stává snazším. Je to tím, že takovým dýcháním nejen odhalíte pramen vší duchovní síly, ale současně způsobíte to, že bude prýštit mnohem bohatěji a proudit mnohem snáze vašimi údy, a to tím víc, čím budete uvolněnější.“
Vdechování, řekl jeden Mistr, váže a spojuje, zadržením dechu způsobíte, aby vše proběhlo správně; výdech uvolňuje a umožňuje překonávání všech omezení.
„To je právě ta potíž, vy vynakládáte úsilí, abyste na to myslel. Soustřeďte se zcela na své dýchání, jako byste neměl nic jiného na práci.“
/Eugen Herrigel – Zen a umění lukostřelby (Pragma, Praha, Str. 31-33)/