Aktuální příspěvky

Vnitřní kniha Žlutého císaře

Vnitřní kniha Žlutého císaře je asi jedním z nejstarších medicínských spisů. Vysvětluje přírodní jevy s ohledem na zdraví, dlouhověkost a bytostný vývoj člověka na základě taoistického konceptu polárních extrémů yin a yang.

Podle staré čínské medicíny je pořadí způsobů léčení od nejlepšího k nejhoršímu toto: rozjímání (meditace), dýchání, pohyb (tělocvik), strava, bylinná léčba, masáže, koupele, napichování (akupunktura) a ožehování (moxibusace) a operace (chirurgie). Čím více se tyto praktiky týkají osoby samotné, tím jsou lepší a účinnější. Jakmile je nutná asistence jiné osoby, léčebné praktiky se stávají horšími a méně účinnými.

Důvody stupnice těchto praktik jsou jednoduché, týkají se především samoléčby, dostupnosti, prevence a vlastních schopností.

Vnitřní kniha Žlutého císaře je až dodnes základním spisem tradiční čínské medicíny. Spis je připisován Žlutému císaři (2698-2598 př.n.l.), ale dnes se předpokládá, že vznikl dříve (770-256 př.n.l.) jako dílo více autorů.

Musíme si uvědomit, že starověcí vědci, mudrcové, lékaři a jiní odborníci nijak netrvali na své autoritě a na jejím uvádění. Šlo jim nesobecky o blaho lidí a nikoliv o osobní zisk a prestiž, jako to dnes známe u většiny profesionálních odborníků.

Znalost polarity a její aplikace v každodenním životě, která je uváděna ve Vnitřní knize Žlutého císaře, je zarážející. Dnešní společnosti takové poznání zoufale schází. Žijeme v naprostém rozporu s přírodními rytmy.

Náš život je umělý a virtuální, ale nijak nám to obecně příliš nevadí. Vzdor značnému vědeckotechnickému pokroku a obrovským vynakládaným prostředkům, žijeme zoufalým, zhoubným, vražedným a sebevražedným stylem života.

Příkladem nám budiž 20. Století, které bylo plné masakrů lidských zdrojů a prostředků, které by místo vzájemného vyvražďování mohly vytvořit blahobytný ráj na Zemi pro veškeré lidstvo. Nebyl o to žádný patřičný zájem. Ostatně jako dnes, kdy je nám také prostý a nenáročný život v souladu s přírodními rytmy úplně ukradený, a nijak se proti své vlastní genocidě nevzpíráme a nebouříme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *